Skip to Main Content
Banner About

Bishop Ough

Appointments

Bishop Bruce R. Ough, resident bishop, Dakotas-Minnesota Area announces the following appointments.  All appointments begin July 1, 2019 unless otherwise noted. The newest announcements are in bold text.

Tia Felberg (Laity) assigned to De Smet, Iroquois (Southeast District), less than fulltime (.75) from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020.

Taryn Ragels (Candidate) appointed to Mitchell Fusion (Southeast District), less than fulltime (.75), as a Licensed Local Pastor upon the expected completion of Licensing School, from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020.


Steven Trefz (Full Elder) appointed to Extension Ministries:  Sioux Falls Seminary (South East District), less than fulltime (.75) from Fusion, Extension Ministries:  Sioux Falls Seminary (Southeast District), less than fulltime (.75) effective July 1, 2020.

Travis Krogman (Full Elder) appointed to Personal Leave of Absence from Presho, Kennebec, Reliance (Southwest District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2020.

Warren Wenzel (Retired Elder) appointed as Interim Pastor to Langdon (Northwest District), less than fulltime (.25), from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020 to January 1, 2021.

Jordan Buchholz (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Salem Unite (Southeast District), less than fulltime (.75) from serving in assignment as a Lay Supply Pastor at Salem Unite, less than fulltime (.75), effective May 15, 2020.


Kris Larson (Licensed Local Pastor), appointed to serve in the retired status at Lake Preston (Southeast District), less than fulltime (.5) from DeSmet, Iroquois (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2020. Kris will transition to the Retired Status July 1, 2020.

Joleen L. Pietrzak (Licensed Local Pastor, approved to be commissioned as Provisional Elder) appointed to Arlington (Southeast District), fulltime, from Arlington, Lake Preston (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Gerald Bass (Retired Elder) appointed to St. Thomas (Northeast District), less than fulltime (.25) from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020.

David Birkeland (Associate Member – Retired) appointed to Walnut Grove (Southern Prairie District - Minnesota Conference), less than fulltime (.25), from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020.

Becky Holten (Licensed Local Pastor – Retired) appointed as Pulpit Coordinator to Lisbon UMC, Enderlin UMC, Lisbon Presbyterian (Northeast District), less than fulltime (.25), from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020. 

Teri Johnson (Full Elder) appointed to Vermillion (Southeast District), less than fulltime (.5) and Extension Ministries:  South Dakota State University (Southeast District), less than fulltime (.5) from Leave of Absence, effective July 1, 2020. 

Eldon Reich (Retired Elder) appointed as Team Leader to Doland Ministry Team (Southeast District), less than fulltime (.25) from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020.

Michele Slott (Licensed Local Pastor) appointed to Rapid City:  First, less than fulltime (.75) and Rapid City:  Open Heart, less than fulltime (.25) (Southeast District), from Rapid City:  First, fulltime, effective July 1, 2020.

Royal Archer (Full Elder transitioning to the Retired Status July 1, 2020) appointed to Winner (Southwest District), less than fulltime (.25) from Gregory (Southwest District), fulltime, effective July 1, 2020.

John Price (Retired Elder) appointed to Winner (Southwest District), less than fulltime (.75), from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020.

Juwle Nagbe (Full Elder) appointed to Streeter, Napoleon (Northwest District), fulltime, from Lisbon Parish (Lisbon, Enderlin, Lisbon PC-USA) (Northwest District), fulltime, effective July 1, 2020.

Clifford Nelson (Retired Elder) appointed to Ham Lake:  Cedar (Big Waters District – Minnesota Conference), less than fulltime (.5), from No Appointment or Assignment, effective June 1, 2020.

John Anderson (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Woonsocket Spirit of Faith (Southeast District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2020. John has been serving Woonsocket Spirit of Faith through assignment as Laity prior to the expected completion of Licensing School.

Mary Ann Morgan (Laity) assigned to White, Sterling (Southeast District), less than fulltime (.5), as a Licensed Local Pastor following the expected completion of Licensing School, from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020. Mary Ann follows Dillan Sterud (Laity), who served in assignment until June 1, 2020.

Paul Rowenhorst (Other Denomination – Mennonite Brethren) appointed to Redfield, Frankfurt (Southeast District), less than fulltime (.75) from Doland (Southeast District) as Interim Pastor, less than fulltime (.25), effective July 1, 2020.

Tia Felberg (Candidate) appointed to De Smet, Iroquois (Southeast District), less than fulltime (.75), as a Licensed Local Pastor upon the expected completion of Licensing School, from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020. Tia follows Kris Larson (Licensed Local Pastor) who is transitioning to the Retired Status, effective July 1, 2020.

Jo Flesner (Provsional Deacon) appointed to Extension Ministries:  Counselor Ursa Minor Elementary School, Joint Base Elmendorf Richardson District, Anchorage, Alaska, fulltime, from Transitional Leave of Absence, effective February 25, 2020.

Matthew Scherbenske (Laity) appointed to Minot Vincent (Northwest District), fulltime, as a Licensed Local Pastor following the expected completion of Licensing School, from no appointment or assignment, effective July 1, 2020.

Krista Wisener (Licensed Local Pastor) appointed to Brookings First (Southeast District) as Associate Pastor, less than fulltime (.75) from White, Sterling (Southeast District), less than fulltime (.25), effective July 1, 2020.

Nicole Anderson Clade (Full Elder) appointed to Duluth:  Hope (Big Waters District – Minnesota Conference), fulltime, from Vermillion (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Elmo Herman (Full Elder) appointed to Gregory (Southwest District), fulltime, from Jamestown First (Northwest District), fulltime, effective July 1, 2020. Elmo follows Royal G. Archer (Full Elder) who is transitioning to the Retired Status effective July 1, 2020.

Sarah Herman (Full Elder) appointed to Burke, Herrick (United in Faith Parish) (Southwest District), fulltime, from Streeter, Napoleon (Northwest District), fulltime, effective July 1, 2020.

William F. Hoffman (Full Elder, Transitioning to the Retired Status July 1, 2020) appointed to Stickney (Southeast District), less than fulltime (.5), from Pine Island (River Valley District – Minnesota Annual Conference), fulltime, effective July 1, 2020.

Marty Toepke-Floyd (Full Elder) appointed to Jamestown First (Northwest District), fulltime,  from Redfield, Frankfort (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Amber Laffey (Licensed Local Pastor) appointed to Flandreau (Southeast District), fulltime, from Interim Pastor, Stickney (Southeast District), less than fulltime (.5), effective July 1, 2020.

Frank McKeehan (Retired Full Elder) to No Appointment or Assignment from Clear Lake, Gary (Northeast District) less than fulltime (.25), effective July 1, 2020.

John Britt (Licensed Local Pastor) appointed to Piedmont Grace (Southwest District), fulltime, from Winner (Southwest District), fulltime, effective July 1, 2020.

Donald Dinger (Licensed Local Pastor) appointed to Bismarck Legacy (Northwest District), less than fulltime (.75), from Bismarck Legacy, less than fulltime (.5) and Bismarck Calvary, less than fulltime, (.25), effective February 27, 2020.

Holly Sortland (Licensed Local Pastor) to No Appointment or Assignment from Rapid City Open Heart (Southwest District), less than fulltime (.5), effective July 1, 2020.

Mary Ann Bernard (Honorable Location Elder) appointed to Wahpeton Evergreen (Northeast District), fulltime, from No Appointment or Assignment, effective July 1, 2020.

David L. Heetland (Full Elder) Transitioning to the Retired Status from Extension Ministries:  Garrett-Evangelical Theological Seminary, Senior Vice President for Planned Giving, fulltime, effective July 1, 2020.

Randall G. Spahr (Full Elder) Transitioning to the Retired Status from Extension Ministries:  Hospice of the Red River Valley (Northeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Sandra Marquardt (Licensed Local Pastor) appointed to Clear Lake, Gary (Northeast District) fulltime, from Cavalier Trinity, St. Thomas (Northeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Kimberly Hipple (Candidate) appointed to Howard Beach (Southeast District) as a Licensed Local Pastor, fulltime, from no appointment or assignment, effective July 1, 2020.

Teresa Person (Candidate) appointed to Huron Riverview/Virgil (Southeast District) as a Licensed Local Pastor, fulltime, from no appointment or assignment, effective July 1, 2020. Teresa follows Roy Caudill (Retired Elder) who has been serving as Interim Pastor.

Jennifer McDonald (Provisional Elder) appointed to Jamestown St. Paul’s (Northwest District), fulltime, from Minot Vincent (Northwest District), fulltime, effective July 1, 2020.

Clay Lundberg (Full Elder) appointed to Canton (Southeast District), fulltime, from Burke, Herrick (Southwest District), fulltime, effective July 1, 2020. Clay follows Steven Ziebarth (Full Elder) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2020.

Janice (Antrim) Thompson (Provisional Elder) appointed to Beresford Zion (Southeast District), fulltime from Howard Beach (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Karl Kroger (Full Elder) appointed to Bismarck McCabe (Northwest District) as lead pastor, fulltime, from Piedmont Grace (Southwest District), fulltime, effective July 1, 2020.

Pete Grassow (Full Member Other Denomination – Methodist Church of South Africa) appointed to Brookings First (Southeast District), fulltime, from appointment in the Methodist Church of South Africa, fulltime, effective February 10, 2020. Pete follows Howard Grinager (Full Elder, Retired Status) who has been serving Brookings First as Interim Pastor, less than fulltime (.75).

William Hoffman (Full Elder) appointed to the Retired Status from Pine Island (River Valley District – Minnesota Annual Conference), fulltime, effective July 1, 2020.

Matthew Richards (Full Elder) appointed to Extension Ministries:  Avera@Home – Chaplain and Mitchell Congregational Church (UCC), fulltime, from Medical Leave of Absence, effective February 15, 2020.

Joel Winckler (Full Elder) appointed to Extension Ministries:  Dakotas Annual Conference, Northwest District Superintendent, fulltime, from Jamestown St. Paul’s (Northwest District), fulltime, effective July 1, 2020. Joel follows Kermit Culver (Full Elder) who will transition to the retired status, effective July 1, 2020.

Justin Jenness (Licensed Local Pastor) appointed to Sioux Falls Hilltop (Southeast District), fulltime, from Sioux Falls Southern Hills/Flandreau (Southeast District), less than fulltime (.75), effective July 1, 2020. Justin follows Arlyn Coalter (Full Elder) who is transitioning to the retired status, effective July 1, 2020. Arlyn will be appointed to Olivet (Southeast District), less than fulltime (.5), effective September 1, 2020.

Jennifer Tyler (Full Elder) appointed to Watertown First (Northeast District), Senior Pastor, fulltime, from Wahpeton Evergreen (Northeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Katie Ricke (Full Elder) appointed to Yankton First (Southeast District), fulltime, from Beresford Zion (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2020. Katie follows Ron Johnson (Full Elder) who will be transitioning to the retired status, effective July 1, 2020.

Andrew Gross (Laity) to no assignment/candidacy withdrawal, from Madison (Southeast District), less than fulltime (.75), effective January 15, 2020.

Kris Mutzenberger (Full Elder) appointed to Extension Ministries:  Northeast District Superintendent, Dakotas Annual Conference, fulltime, from Fargo First, Pastor of Discipleship, fulltime, effective July 1, 2020.

Amber Laffey (Laity) assigned as Interim Pastor to Stickney (Southeast District), less than fulltime (.5) from no appointment or assignment, effective January 1, 2020.

John Anderson (Laity) assigned as interim to Woonsocket Spirit of Faith (Southeast District), less than fulltime (.75) from no appointment or assignment, effective January 1, 2020.

Sara Nelson (Full Elder) to Sioux Falls First (Southeast District), fulltime, from Watertown First (Northeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Robert Ruedebusch (Full Elder) to Extension Ministries:  Southwest District Superintendent, fulltime, from Sioux Falls First (Southeast District), fulltime, effective July 1, 2020.

Rebecca Trefz (Full Elder) appointed to Extension Ministries:  Southeast District Superintendent and Director of Connectional Ministries, Dakotas Conference, fulltime, from Extension Ministries:  Director of Connectional Ministries, Dakotas Conference, fulltime, effective July 1, 2020. Rebecca follows Roger Spahr (Full Elder) who will transition to the retired status, effective July 1, 2020.

Travis Krogman (Full Elder) appointed to Presho, Kennebec, Reliance (Southwest District), less than fulltime (.75) from Presho, Kennebec, Reliance (Southwest District), fulltime, effective November 1, 2019.

Jeffrey Vore (Licensed Local Pastor) to the retired status from North Sioux City Ark (Southeast District), less than fulltime (.25), effective November 1, 2019.

Jo Flesner (Provisional Deacon) appointed to Transitional Leave of Absence (Southeast District) from Extension Ministries:  Sioux Falls Psychological Services Child and Adolescent Clinic (Southeast District), fulltime, effective September 6, 2019.

Holly Sortland (Licensed Local Pastor) appointed to Rapid City Open Heart (Southwest District), less than fulltime (.5) from Rapid City Open Heart (Southwest District), less than fulltime (.75), effective October 1, 2019.

Peary Wilson (Retired Elder) appointed to Pringle UMC (Southwest District), less than fulltime (.25), from Edgemont UMC-UCC, Pringle UMC (Southwest District), less than fulltime (.5), effective October 1, 2019.

Paul Rowenhorst (Member Other Denomination – Mennonite Brethren) assigned as interim pastor to Doland (Southeast District), less than fulltime (.25), from no appointment or assignment in the Dakotas Annual Conference, effective October 1, 2019.

Dean Trapp (Full Elder) appointed to Voluntary Leave of Absence (Southeast District) from Huron Riverview, Virgil (Southeast District), fulltime, effective September 1, 2019.

Roy Caudill (Retired Elder) appointed as Interim Pastor to Huron Riverview (Southeast District), less than fulltime (.5) from No Appointment or Assignment, effective September 1, 2019.

Kevin Kloster (Full Elder) appointed to Canyon Lake (Southwest District), fulltime from Extension Ministries:  Southwest District Superintendent and Canyon Lake, effective September 1, 2019.

Joel Higgins (Full Elder) APPOINTED to Extension Ministries:  Sioux Falls Air National Guard Chaplain (Southeast District), fulltime, effective August 4, 2019.

Joel Higgins (Full Elder) APPOINTED to Transitional Leave of Absence from Brandon Celebration (Southeast District), effective July 1, 2019.

Paul Kimball (Licensed Local Pastor) APPOINTED to Extension Ministry:  Platte Community Youth Group (Southeast District), fulltime, from Watertown Cornerstone (Northeast District), less than fulltime (.75), effective June 1, 2019.

 

 

UMC

Dakotas Annual Conference of The United Methodist Church 605.996.6552 http://www.dakyouth.com/media/library/fluid-mod-setting/12/logo/logo.png http://www.dakyouth.com/media/library/fluid-mod-page/2/slideshow_home/UMC_StandsAgainstRacism_820x360_FBcover_1.jpg 1331 University Ave. Mitchell SD 57301-0460 US 43.69689310 -98.03291320 122 W. Franklin Avenue Ste 400 Minneapolis MN 55404 US 0.00000000 0.00000000 1331 W University Ave Mitchell SD 57301 US 0.00000000 0.00000000 1331 University Ave Mitchell SD 57301 US 0.00000000 0.00000000 http://www.facebook.com/dakotasumc http://www.twitter.com/DakotasUM https://vimeo.com/dakotasumc https://www.instagram.com/dakotasumc https://www.flickr.com/photos/dakotasumc/albums