Skip to Main Content
Banner About

Bishop

Appointments

Clear opens as of January 26, 2022
Clear opens as of December 13, 2021

Bishop Deborah Lieder Kiesey interim bishop, for the Dakotas Conference, announces the following appointments.  All appointments begin July 1, 2022 unless otherwise noted. The newest announcements are in bold text.

Kay Asche (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Hazen Salem (Northwest District) fulltime, from assigned as Lay Supply to Hazen Salem, effective November 1, 2022.

Jesse Irvine (Licensed Local Pastor) appointed to Park River Federated /Fordville PCUSA and St. Thomas UMC (Northeast District) less than fulltime (.75), from Park River Federated /Fordville PCUSA (Northeast District) less than fulltime (.25), effective November 1, 2022.

Gwen Mader (Retired Elder) withdrawn to join Global Methodist Church, effective July 25, 2022.

Val Reinhiller (Full Deacon) withdrawn to join Global Methodist Church, from Williston (Northwest District) fulltime, effective October 4, 2022.

Jenny Hallenbeck-Orr (Full Elder) appointed to Extension: Chaplain in the Bismarck Office of Hospice of the Red River Valley (Northwest District) less than fulltime (.50), from Transitional Leave, effective October 4, 2022

Paul Rowenhorst (Other Denomination) appointed to Redfield/Frankfort (Southeast District) less than fulltime (.50), from same appointment (.75), effective July 1, 2022. Paul is sharing this appointment with his wife, Melissa, newly licensed local pastor.

Melissa Rowenhorst (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Redfield/Frankfort (Southeast District) less than fulltime (.50), from no appointment, effective July 1, 2022.

Thomas Sumers (Provisional Elder) appointed to Geddes (Southeast District) fulltime, from voluntary leave of absence, effective September 15, 2022.

Amber Laffey (Licensed Local Pastor) appointed to Alexandria (Southeast District) less than fulltime (.25), from Flandreau (Southeast District) fulltime (ended July 1), effective August 15, 2022.

Cory Thrall (Licensed Local Pastor) appointed to Mission Bismarck (.50) and Bismarck Legacy (.25) (Northwest District), from Mission Bismarck (.50) (Northwest District), effective August 1, 2022.

Andy Early (Licensed Local Pastor) appointed to Bismarck Legacy South (.75) and Bismarck Calvary (.25) (Northwest District), from Bismarck Legacy South (Northwest District) fulltime, effective August 1, 2022.

Kimberley Hastings (Licensed Local Pastor) appointed to Salem Unite (Southeast District) fulltime, from Howard Beach (Southeast District) fulltime, effective July 1, 2022.

Diane Stangohr (Certified Lay Minister) assigned to Howard Beach (Southeast District) less than fulltime (.75), from no assignment, effective July 1, 2022.

Jordan Minnich-Kjesbo (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Vermillion (Southeast District) less than fulltime (.50), from same appointment - assigned as laity, effective July 1, 2022.

Sandee Prouty Cole (Provisional Deacon) appointed to Watertown: First (Northeast District) less than fulltime (.75) from no appointment, effective July 1, 2022.

Jared Cass (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Huron First (Southeast District) as associate pastor fulltime, from no appointment, effective July 1, 2022.

Wayne Huber (Licensed Local Pastor) appointed to Plankinton/White Lake (Southeast District) fulltime, from Geddes (Southeast District) fulltime, effective July 1, 2022.

Cory Thrall (Licensed Local Pastor) appointed to New Church Start Mission Bismarck (Northwest District) less than fulltime (.50), from Washburn/Center (.25) and New Church Start Mission Bismarck (.50) (Northwest District) less than fulltime (.75), effective June 1, 2022.

Annie Carlson (Licensed Local Pastor) appointed to Washburn/Center (Northwest District) fulltime, from Washburn/Center (Northwest District) less than fulltime (.75), effective June 1, 2022.

Don Dinger (Licensed Local Pastor) appointed to Steele/Tuttle (Northwest District) fulltime, from Bismarck Legacy (Northwest District) less than fulltime (.75), effective August 1, 2022.

Tara Bush (In Licensing Process) appointed to Ethan (Southeast District) less than fulltime (.50), from no appointment, effective July 1, 2022.

Janice Thompson (Provisional Elder) appointed to Flandreau (Southeast District) fulltime, from Beresford Zion (Southeast District) fulltime, effective July 1, 2022.

John Madvig (Other Denomination) appointed to Spearfish (Southwest District) fulltime, from Madison (Southeast District) as interim fulltime, effective July 1, 2022.

Jeff Hauser (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Rapid City ‘The Road’ (New Church Start Recovery Ministry) (.75) effective May 1, 2022, and Rapid City First as associate (Southwest District) (.25) effective July 1, 2022, from no appointment.

Cheryl Nymann (Licensed Local Pastor in MN Conference) appointed to Murdo/Draper/White River (Southwest District) fulltime from Plainview Elgin: Peace, Kellog and Weaver (MN, River Valley District) fulltime, effective July 1, 2022

Stephanie Eliason (Licensed Local Pastor) appointed to Rapid City Canyon Lake (Southwest District) as associate pastor fulltime, from Alexandria (Southeast District) less than fulltime (.25), effective July 1, 2022.

Laurie Kidd (Licensed Local Pastor) appointed to Hettinger (Northwest District) fulltime, from Wagner/Tyndall (Southeast District) fulltime, effective July 1, 2022.

Randy Harwood (Licensed Local Pastor) appointed to Casselton (Northeast District) less than fulltime (.50) from Casselton and Arthur (Interim) (Northeast District) less than fulltime (.50), effective June 1, 2022.

Mark Turner (Retired Licensed Local Pastor) appointed to Bowbells/Kenmare Renew/Sherwood (Northwest District) less than fulltime (.50), from Marion/Dickey/Jud (Northwest District) fulltime, effective July 1, 2022.

Mark Britton (Full Elder) appointed to Marion/Dickey/Jud (Northwest District) fulltime, from Kindred Calvary/Walcott Zion (Northeast District) fulltime, effective July 1, 2022.

Shawn Stoll assigned as lay supply (in licensing process) to Faulkton (Southwest District) fulltime, from no assignment, effective July 1, 2022.

Scott McKirdy (Full Elder) appointed to Rapid City Canyon Lake (Southwest District) fulltime, from Spearfish (Southwest District) fulltime, effective July 1, 2022. Scott replaces DeAnn Eidem who transitioning to voluntary leave of absence.

Jordan Buchholz (Licensed Local Pastor) appointed to Sioux Falls The Collective (New Church Start) (Southeast District) less than fulltime (.25), from Salem Unite (Southeast District) less than fulltime (.75), effective July 1, 2022.

Justin Iverson (Full Elder) appointed to another conference (Illinois Great Rivers, Mascoutah Bethel UMC), effective August 1, 2022.

Marvin Winstryg (Retired Associate) appointed to Kindred/Walcott (Northeast District) fulltime, from Steele/Tuttle (Northwest District) less than fulltime (.75), effective July 1, 2022.

Bryce Blank (Provisional Elder following Annual Conference Session 2022) appointed to Watertown First (Northeast District) fulltime, from seminary, effective July 1, 2022.

Krista Ducker (Licensed Local Pastor) appointed to Ben Clare (Southeast District) less than fulltime (.25), from Brookings (Southeast District) as Associate less than fulltime (.75), effective July 1, 2022.

Rob Salmonson (Full Elder) appointed to Clark/Garden City (Northeast District) fulltime, from Holmes UMC/Sharon ELCA/Beavercreek ELCA (Northeast District) fulltime, effective July 1, 2022.

Beata Ferris (In Licensing process) assigned to Blunt/Lyman County/Pierre First (Southwest District) in a new pastoral position less than full time (.75) from no assignment, effective July 1, 2022.

Jason Christensen (Licensed Local Pastor) appointed to Lead Trinity (Southwest District) fulltime, from White River/Mission (Southwest District) fulltime, effective July 1, 2022.

John Schomberg (In Licensing process) assigned to Beresford Zion (Southeast District) fulltime, from no assignment, effective July 1, 2022.

Thomas Carlson assigned as Lay Supply to Blunt/Lyman County/Pierre First (Southwest District), effective July 1, 2022. 

Thanael Certa-Werner (Provisional Elder following Annual Conference Session 2022) appointed to Cavalier Trinity (Northeast District) fulltime, from no appointment, effective July 1, 2022.

Jeff Lathrop (Full Elder following Annual Conference Session 2022) appointed to Pierre First (Southwest District) fulltime, from Grand Forks Wesley (Northeast District) fulltime, effective July 1, 2022. Jeff is replacing Greg Kroger who is transitioning to retirement.

Rodney Knock (Provisional Elder) appointed to Sioux Falls Hilltop (Southeast District) fulltime, from Plankinton / White Lake (Southeast District) fulltime, effective July 1, 2022.

Duane Coates (Full Elder) appointed to Valley City Epworth (Northwest District) fulltime, from Hettinger (Northwest District) fulltime, effective July 1, 2022.

Paul Lint (Full Elder) appointed to Extension Ministry as Camp Director at Wesley Acres (Southwest District) fulltime, from Valley City Epworth (Northwest District) as interim fulltime, effective July 1, 2022.

DeAnn Eidem (Full Elder) appointed to Rapid City Canyon Lake (Southwest District) as part-time pastor on staff (.50), from Rapid City Canyon Lake (Southwest District) as full-time lead pastor, effective April 1, 2022.

Dan Bader (Full Elder) will serve Rapid City Canyon Lake (Southwest District) as interim lead pastor less than fulltime (.50), on loan from Stillwater: First (MN Conference), effective April 1, 2022. (This interim appointment will conclude at the end of June 2022, when Dan becomes the SW DS, replacing Bob Ruedebusch who is retiring.)

Bobby Postal (Licensed Local Pastor) appointed to Henry/Kellerton (Northeast District) less than fulltime (.25), from Clark/Garden City/Henry/Kellerton (Northeast District) less than fulltime (.25), effective July 1, 2022. (The churches are regrouping.)

Veronica Fleming (Licensed Local Pastor) appointed to Arthur (Northeast District) fulltime, from Bowbells/Sherwood/Kenmare (Northwest District) fulltime, effective July 1, 2022.

Mark Tracy (Full Elder) appointed to Watertown Cornerstone (Northeast District) less than fulltime (.50), from Henry/Kellerton/Garden City/Clark (Northeast District) fulltime, effective July 1, 2022.

Michele Slott (Provisional Elder) appointed to Rapid City Open Heart (Southwest District) fulltime, from Rapid City First (.75) and Rapid City Open Heart (.25) (Southwest District), effective July 1, 2022.

Peggy Hanson (Full Elder) appointed to Madison (Southeast District) fulltime, from Trinity (Southwest District) as lead pastor fulltime, effective July 1, 2022.

Roy Caudill (Retired Elder) appointed to Sioux Falls Hilltop (Southeast District) as interim pastor less than fulltime (.75), from no appointment (retirement), effective March 7, 2022. Roy replaces Justin Jenness, who is taking employment outside of the Dakotas conference.

Rick Craig (Licensed Local Pastor) appointed to Minot Faith/ Des Lacs (Northwest District) fulltime, from Cando/ Rock Lake/ Rolla (Northwest District) fulltime, effective July 1, 2022. Rick replaces Ken Mund who will be retiring.

Travis Voeltz (Licensed Local Pastor) appointed to Jamestown First as Pastor of Discipleship (.75) and Edgeley Wesley (.25) (Northwest District) combined fulltime, from Edgeley Wesley (Northwest District) less than fulltime (.25), effective March 1, 2022.

Rey Colon (Provisional Elder - to be commissioned at annual conference) appointed to Tulare (Southeast District) fulltime, from Huron First as associate pastor (Southeast District) less than fulltime (.75), effective July 1, 2022.

Dan Bader (Full Elder) appointed to District Superintendent (Southwest District) fulltime, from Stillwater: First (MN Conference) fulltime, effective July 1, 2022.

Marilyn Spurrell (Retired Elder) appointed to Faulkton (Southwest District) as interim less than fulltime (.25), serving in place of Thomas Sumers who is taking voluntary leave of absence, effective February 1, 2022.

Paul Lint (Full Elder) appointed to Valley City Epworth (Northwest District) as interim pastor fulltime, from Extension Ministry: Wesley Acres Camp Director (Northwest District) fulltime, effective January 1, 2022.

Dayne Zachrison (Full Elder) appointed to Medical Leave, from Valley City Epworth (Northwest District) fulltime, effective January 1, 2022.

John Madvig (Other Denomination – Evangelical Covenant) appointed to Madison (Southeast District) as interim pastor less than fulltime (.75), from no appointment, effective December 1, 2021.

Becky Holten (Retired Licensed Local Pastor) appointed to Fargo Faith (Northeast District) as pulpit supply during Ray Baker’s short-term leave, from no appointment, effective January 1, 2022 - March 31, 2022.

Bobby Postal (newly Licensed Local Pastor) appointed to Clark/Garden City/Henry/Kellerton (Northeast District) less than fulltime (.25), from no appointment, effective November 1, 2021.

Mark Ehrmantraut (Full Elder) appointed to Minot Vincent (Northwest District) fulltime, from Leave of Absence, effective November 1, 2021.

Chuck Belzer (Other Local Pastor) appointed to Lisbon/Enderlin (Northeast District) less than fulltime (.50), from no appointment, effective November 15, 2021.

Randy Harwood (Licensed Local Pastor) appointed to Casselton & Arthur (Northeast District) less than fulltime (.50) from Casselton (Northeast District) less than fulltime (.50), effective November 1, 2021.

Cory Thrall (Licensed Local Pastor) appointed to Washburn/Center (Northwest District) less than fulltime (.25) and Extension Ministries: New Bismarck Church Plant (Northwest District) less than fulltime (.50) from Washburn/Center (Northwest District) less than fulltime (.25), effective October 1, 2021.

Matthew Scherbenske (Licensed Local Pastor) to no appointment (discontinued), from Minot Vincent (Northwest District) fulltime, effective October 15, 2021.

Kay Asche (Qualified Laity) assigned to Hazen (Northwest District) fulltime, from no assignment, effective September 1, 2021.

Randy Hedge (Licensed Local Pastor) to discontinued/not certified from Madison (Southeast District) fulltime, effective November 1, 2021.

Julie Gregg (Provisional Elder) appointed to Garretson United Parish less than fulltime (.25) and to Extension Ministries Spiritual Direction less than fulltime (.50) (Southeast District), from Garretson United Parish (Southeast District) less than fulltime (.25), effective September 15, 2021.

Seth Duncan (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Cresbard/Tolstoy (Southwest District), less than fulltime (.75) from same appointment as Qualified Laity, effective September 1, 2021.

Annie Carlson (Newly Licensed Local Pastor) appointed to Washburn/Center (Northwest District) less than fulltime (.75), from same appointment as Qualified Laity, effective September 1, 2021.

Steve Wynkoop (Qualified Laity) to no assignment from Cavalier Trinity (Northeast District) fulltime, effective August 1, 2021.

Cory Thrall (Licensed Local Pastor) appointed to Washburn/Center (Northwest District) less than fulltime (.25), from no appointment, effective September 1, 2021.

Jerry Bottger (Qualified Laity) assigned to Lyman County Parish (Southwest District) less than fulltime (.25), from no assignment, effective September 1, 2021.

 

UMC

Dakotas Annual Conference of The United Methodist Church 605.996.6552 http://www.dakyouth.com/media/library/fluid-mod-setting/12/logo/logo.png http://www.dakyouth.com/media/library/fluid-mod-page/2/slideshow_home/Special_session_general-1.jpeg 1331 University Ave. Mitchell SD 57301-0460 US 43.69689310 -98.03291320 122 W. Franklin Avenue Ste 400 Minneapolis MN 55404 US 0.00000000 0.00000000 1331 W University Ave Mitchell SD 57301 US 0.00000000 0.00000000 1331 University Ave Mitchell SD 57301 US 0.00000000 0.00000000 http://www.facebook.com/dakotasumc http://www.twitter.com/DakotasUM https://vimeo.com/dakotasumc https://www.instagram.com/dakotasumc https://www.flickr.com/photos/dakotasumc/albums